Het thema van de Maand van de Geschiedenis is dit jaar “Natuurlijk”. In dat kader werken we samen met FAAM Utrecht, Fort Vechten | Waterliniemuseum, Kasteel Amerongen en Het Utrechts Archief samen in het project Naar Buiten!
Wie denkt aan het buitenleven stelt zich misschien een ontspannend uitje voor. Een wandeling door een idyllische tuin bij een historische buitenplaats, een fietstocht door weelderig groen. Of misschien zie je vooral noeste arbeid voor je, verricht op het platteland. Al eeuwen richt de mens plekken in de regio zo in, dat we gebruik kunnen maken en kunnen genieten van de natuur. Wat vertelt die geschiedenis ons eigenlijk over hoe we ‘natuur’ definiëren? Wat zegt het ons over onze relatie met de natuur? Een relevante vraag, zeker nu de verhouding tussen ‘mens’ en ‘natuur’ zo op scherp staat.
Twee jonge Utrechtse historici onderzochten het Utrechtse buitenleven. Bij het Regionaal Archief Zuid-Utrecht en Het Utrechts Archief bogen ze zich over een deel van de geschiedenis van het buitenleven bij Fort bij Vechten en Kasteel Amerongen. Zo dook historicus Femke Suurenbroek bij ons de archieven in, waar ze de veranderende functie van Fort bij Vechten onderzocht. Van militaire bestemming tot een uitnodigende plek voor publiek: altijd is er wisselwerking geweest tussen het fort en de natuur. Ze diepte diverse verhalen op: over het bewust onder water zetten van land, de inzet van camouflerende planten en de huidige omgang met het landschap.
Acht jonge Utrechtse makers vertaalden de wonderlijke vondsten en verhalen naar nieuw werk. Van 28 september t/m 28 december 2025 bewonder je het resultaat in de openluchtexpositie Naar Buiten! bij het Waterliniemuseum Fort bij Vechten en Kasteel Amerongen.
> Benieuwd naar het resultaat? Bezoek de locaties!
> Meer lezen over het onderzoek van Femke? Bezoek naar-buiten — FAAM
> Scan de QR-codes op de tekstborden en luister naar de verhalen van jonge makers en onderzoekers.